Europa z nowego satelity meteorologicznego

Nowe zobrazowania meteorologiczne już dostępne

Mam świetną wiadomość dla miłośników meteorologii i śledzących pogodę z kosmosu. Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) poinformowała, że ukazały się pierwsze wysokiej jakości zobrazowania meteorologiczne z najnowszego europejskiego satelity meteorologicznego.

Satelitę Meteorologicznego Trzeciej Generacji (Meteosat Third Generation) – Imager 1 (Meteosat-12) wyniesiono na orbitę w grudniu 2022 roku. Ma za zadanie dostarczać wysokiej jakości obrazy i dane pomiarowe w trybie ciągłym. Znajdując się na orbicie stacjonarnej, Meteosat-12 rejestruje nowe obrazy Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki co 10 minut.

Powiększenie Europy z pierwszego zdjęcia MTG-I1 pokazujące piękne uliczkę chmur nad wyspami greckimi tworzone przez wiatr, tzw. wiry Von Karmana, Źródło: EUMETSAT
Powiększenie Europy z pierwszego zdjęcia MTG-I1 pokazujące piękne uliczkę chmur nad wyspami greckimi tworzone przez wiatr, tzw. wiry Von Karmana, Źródło: EUMETSAT

Na stronie internetowej EUMETSAT możemy już oglądać pierwsze zobrazowania meteorologiczne oraz animacje wykonane na ich podstawie. W 2023 roku zobrazowania meteorologiczne pozyskuje się co 10 minut i udostępnia operacyjnie do wykorzystania w prognozach pogody w przeglądarce EUMETView.

Meteosat Second Generation (Meteosat-11), Spinning Enhanced Visible and Infrared Imager, 11:45 UTC 18 March 2023, szerokość geograficzna 0° Widok Europy, Źródło: EUMETSAT
Meteosat Second Generation (Meteosat-11), Spinning Enhanced Visible and Infrared Imager, 11:45 UTC 18 March 2023, szerokość geograficzna 0° Widok Europy, Źródło: EUMETSAT

Jeszcze lepszą wiadomością jest to, że już w 2026 roku zostanie wystrzelony kolejny satelita. Umożliwi on EUMETSAT-owi wykonywanie nowych zdjęć co 2,5 minuty! To oznacza, że będziemy mieli jeszcze lepszą kontrolę nad monitorowaniem pogody i środowiska.

Czym są satelity Metrorologiczne Trzeciej Generacji?

Satelity MTG są innowacyjnym systemem satelitów meteorologicznych, który składa się z trzech satelitów – dwóch satelitów obrazujących i jednego satelity sondującego. Główną korzyścią z prowadzonych przez nie obserwacji jest poprawa prognozowania pogody. Satelity umożliwią także śledzenie rozwoju burz w czasie rzeczywistym i ostrzeganie o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych. Satelity MTG poprawiają dokładność prognoz dłuższego zasięgu dostarczając bardziej szczegółowych informacji o aktualnych warunkach pogodowych .

Film omawiający aspekty techniczne misji MTG

Misja MTG gwarantuje ciągłość danych geostacjonarnych w przyszłości, co jest nieocenione dla badań klimatu. Obserwacje prowadzone przez satelity MTG w przyszłości wesprą rozwój różnych produktów i usług. Można je wykorzystać do gaszenia pożarów, misji poszukiwawczych i ratowniczych, zmniejszania ryzyka związanego z klęskami żywiołowymi. Umożliwią one także prognozy jakości powietrza a także sprawniejszą kontrolę ruchu lotniczego. Zwiększą produktywność rolnictwa, zarządzanie obszarami morskimi i przybrzeżnymi, zrównoważona produkcja energii i wiele innych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o MTG? Wejdź na dedykowaną stronę EUMETSAT (ang.).

Otwarte dane

W ramach przebudowy swoich usług dostępu do danych, w 2021 roku EUMETSAT udostępnił dane, które zapewniają nowe możliwości użytkownikom. Te usługi dostępu do danych obejmują EUMETSAT Data Tailor, EUMETSAT Data Store, EUMETView, EUMETCast Teerestial oraz European Weather Cloud. Na powyższych stronach znajdziecie informacje niezbędne do uzyskania dostępu i korzystania z tych usług. Więcej informacji oraz aktualizacje dotyczące rozwoju tych usług można znaleźć na stronie internetowej EUMETSAT.

Co najważniejsze dla użytkowników systemów GIS – na stronie przeglądarki EUMETView znajdziecie także adresy usług OGC: WMS, WFS i CSW.