Trwają prace nad statutem QGIS Polska

Trwają prace nad statutem QGIS Polska

Kilka dni temu dobiegły końca prace nad kolejnym etapem przygotowań do założenia Stowarzyszenia QGIS Polska. Jednym z głównych kamieni milowym tego projektu było stworzenie projektu statutu stowarzyszenia.

W jakim celu zakładane jest Stowarzyszenie QGIS Polska?

W Polsce w ciągu ostatnich 30 dni niemal 600 tysięcy razy uruchomiono aplikację QGIS. Jest oto jeden z największych projektów typu open-source na świecie pozwalający użytkownikom zarządzać danymi o charakterze przestrzennym, przetwarzać i analizować zjawiska o charakterze przestrzennym oraz dzielić się danymi poprzez tworzenie zaawansowanych raportów i map. W Polsce aplikacji używa kilka tysięcy użytkowników wnosząc olbrzymi wkład w rozwój wielu dziedzin życia społecznego. To spora społeczność kreatywnych ludzi, którzy chcą spotykać się i wymieniać wiedzą i doświadczeniem. Jest to też grupa, która do tej pory nie miała formalnej reprezentacji. Jesienią kilkanaście osób zaangażowanych na codzień w profesjonalne działania z wykorzystaniem technologii przestrzennych zainicjowała działania zmierzające do utworzenia Stowarzyszenia.

Główne kierunki działania określono jako:

  1. promocja, wspieranie rozwoju oraz upowszechnianie oprogramowania QGIS wśród osób fizycznych, firm, instytucji państwowych, organizacji pozarządowych oraz szkół i uczelni wyższych;
  2. promowanie otwartych standardów danych Systemów Informacji Przestrzennej (GIS) oraz Wolnego i Otwartego Oprogramowania Geoinformatycznego (FOSS4G);
  3. współpraca z instytucjami naukowymi, edukacyjnymi, administracją publiczną oraz sektorem prywatnym w zakresie oprogramowania QGIS i FOSS4G;

Grupy robocze

W ramach prac nad Stowarzyszeniem QGIS Polska powstały trzy grupy robocze zajmujące się stworzeniem podstaw działalności przyszłego stowarzyszenia.

Pierwszą z nich jest grupa statutowa. Jej celem jest zebranie najistotniejszych postulatów i opracowanie ich w formie zwartego dokumentu niezbędnego do rejestracji stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Druga grupa robocza do spraw komunikacji intensywnie pracuje nad strategią budowy społeczności QGIS w Polsce oraz identyfikacją wizualną nowego podmiotu.

Trzecia grupa zajęła się przygotowaniami do organizacji przyszłorocznej konferencji użytkowników QGIS. Pomimo, że stowarzyszenie dopiero się tworzy konferencja została uznana za jedną z głównych aktywności zaplanowanych na przyszły rok i jej prace musiały zacząć się wcześniej.

Jakie założenia przyjęto przy tworzeniu statutu?

Na pierwszym spotkaniu roboczym powstała grupa robocza poświęcona przygotowaniu statutu nowego stowarzyszenia. W trakcie prac dokonano szeregu założeń w głównych obszarach niezbędnych do stworzenia podstaw pracy nowego stowarzyszenia. Przyjęto szereg założeń:

  1. Przyjęto nazwę stowarzyszenia „Stowarzyszenie QGIS Polska” i jej angielskojęzyczną wersję „QGIS Poland”
  2. Określono siedzibę (Warszawa) i teren działania (Polska)
  3. Przyjęto główne cele  (najważniejsze wymieniłem powyżej) i sposoby działania
  4. Przyjęto trzy rodzaje członkostwa: zwyczajne, wspierające i honorowe oraz ustalono mechanizm rekomendacji przy przyjmowaniu nowych członków
  5. Ustalono wielkość zarządu i komisji rewizyjnej oraz sposoby ich wybierania
  6. Przyjęto zasadę nie pobierania wynagrodzenia za pracę w Zarządzie
  7. Określono źródła majątku decydując się również na działalność gospodarczą pozwalającą na sprawną organizację konferencji użytkowników QGIS
  8. Wprowadzono zasadę dwuosobowej reprezentacji stowarzyszenia.

Jak przebiegały prace?

Ze względu na złożoność zagadnienia, prace podzielono na etapy. W pierwszym zebrano kluczowe założenia definiujące kluczowe kierunki działania stowarzyszenia, skodyfikowano założenia w formie szkicu statutu oraz szczegółowo określono cele i sposoby działania przyszłego stowarzyszenia. Ostatnim krokiem tego etapu było określenie zakresu działalności gospodarczej wspomagającej pracę stowarzyszenia.

Po tych etapie dokument przesłano do sprawdzenia radcy prawnemu i po jego uwagach powstał dokument do konsultacji ze społecznością. Każdy element procesu kończył się spotkaniem zespołu roboczego na którym omawiano i zatwierdzano postępy prac.

Co wydarzy się teraz?

Dokument Statutu dostępny był przez trzy tygodnie (od 2 do 23 grudnia 2024 r.) dla społeczności, z możliwością komentowania i zgłaszania uwag. W tym miejscu dziękuję za aktywność i cenne spostrzeżenia. Wszelkie zgłoszone uwagi i komentarze wraz z informacją zwrotną Zespołu można prześledzić w dokumencie w wersji 0.3.4.1.

W dniu 10 stycznia 2025 r. zespół ds. statutu zebrał się po raz piąty. Przeanalizował uwagi oraz naniósł końcowe poprawki. Dokument Statutu Stowarzyszenia QGIS w wersji 0.3.5 w rekomendowanym kształcie przedstawiony zostanie przekazany uczestnikom Zjazdu Założycielskiego.

W dniu 22 stycznia 2025 r. odbędzie się także spotkanie podsumowujące pracę zespołów roboczych, na których będzie można dowiedzieć się o aktualnym zaawansowaniu prac zespołu ds. statutu, zespołu ds. konferencji oraz zespołu ds. komunikacji. Link do spotkania znajdziecie na grupie dyskusyjnej.

W pierwszym kwartale 2025 r. podczas pierwszego Zjazdu Założycielskiego Walne Zgromadzenie Członków zdecyduje o ostatecznym kształcie dokumentu dokonując jego ostatecznego przyjęcia jako podstawy działania Stowarzyszenia QGIS Polska.

Zaangażuj się w prace Stowarzyszenia

Oficjalnym kanałem komunikacji przyszłego stowarzyszenia jest grupa dyskusyjna QGIS-pl i od niego warto zacząć.

Prace nad założeniem stowarzyszenia trwają. Każda z obszarów roboczych wymaga pracy i nieco innego zestawu umiejętności. Jeśli chcesz i potrafisz wspomóc zespoły swoją wiedzą i doświadczeniem: serdecznie zapraszam.

Artykuł edytowano w sekcji Co wydarzy się teraz? w dniu 28 grudnia 2024 r. oraz 12 stycznia 2025 r. aktualizując statut prac.

Fotografia w nagłówku: freepik.com