Koronawirus na mapach
Jeszcze tydzień temu prawie nikt nie słyszał o koronawirusach czy chińskim mieście Wuhan. Pierwsze wzmianki w Google Trends pojawiły się 19 stycznia 2020 r. i od tamtego czasu, w tempie podobnym do ilości zachorowań na 2019-nCoV, rozprzestrzeniają się po świecie. Ale co to ma wspólnego z informacją przestrzenną? O tym w dzisiejszym artykule.
Czym jest koronawirus 2019-nCoV?
Wirus 2019-nCoV to wirus RNA należący do rodziny koronawirusów. Jest siódmym znanym gatunkiem z tej rodziny wirusów powodujący zachorowania u ludzi. Pierwsze odnotowane przypadki zakażeń ludzi tym wirusem miały miejsce pod koniec 2019 w mieście Wuhan w Chińskiej Republice Ludowej. Wirus przenosi się drogą kropelkową i u niektórych chorych wywołuje ciężkie zapalenie płuc. Wirus 2019-nCoV zasadniczo ma kształt kulisty o średnicy 60–140 nm. Otoczony jest wyraźnymi wypustkami nadającymi mu wygląd podobny do korony słonecznej. Po więcej informacji odsyłam do Wikipedii.
Jak koronawirus rozprzestrzenia się po świecie?
Ponieważ Wuhan jest ważnym węzłem transportu lotniczego w środkowych Chinach, podjęto szereg działań na skalę globalną w celu ograniczenia jego rozprzestrzeniania się na arenie międzynarodowej. Ukierunkowane kontrole na lotniskach pasażerów podróżujących z Wuhan rozpoczęto w Hongkongu i Makau już 1 stycznia. Tajwan, Singapur i Tajlandia rozpoczęły kontrolę pasażerów przybywających w dniu 3 stycznia. W Stanach Zjednoczonych CDC rozpoczęła kontrolę pasażerów podczas lotów bezpośrednich i przesiadkowych z Wuhan w trzech głównych portach lotniczych w dniu 17 stycznia 2020 r. a w dniu 23 stycznia amerykański CDC podniósł poziom alarmowy dla podróżujących do Wuhan w Chinach do najwyższego z trzech poziomów. Dodatkowe kraje znajdujące się na Pacyfiku i w samej Azji kontynentalnej, w tym Malezja, Sri Lanka, Bangladesz i Indie, prowadzą szczegółową kontrolę pasażerów na lotniskach.
Gdzie znajdę aktualną mapę zachorowań na świecie?
W odpowiedzi na trwający stan zagrożenia zdrowia publicznego The Center for Systems Science and Engineering (CSSE) Universytetu Johna Hopkinsa opracowało dedykowany portal w celu wizualizacji i śledzenia zgłaszanych przypadków w codziennych ramach czasowych.
Wizualizowane dane są gromadzone z różnych źródeł, w tym WHO , amerykańskiego CDC , ECDC, chińskiego CDC ( CCDC ), NHC i DXY.
DXY to chińska strona internetowa, która agreguje raporty o sytuacji NHC i lokalnych CCDC w czasie niemal rzeczywistym, dostarczając więcej aktualnych szacunków regionalnych przypadków, niż są w stanie to zrobić organizacje raportujące na poziomie krajowym, i dlatego jest używana do wizualizacji wszystkich przypadków Chin kontynentalnych zgłaszanych w systemie (potwierdzone, podejrzane, wyleczone, zgony). Przypadki w USA (potwierdzone, podejrzane, wyleczone, zgony) są pobierane z amerykańskiego CDC, a wszystkie inne dane dotyczące przypadków w kraju (podejrzani i potwierdzeni) pochodzą z odpowiednich regionalnych departamentów zdrowia.
Mapa powstała w celu zapewnienie społeczeństwu zrozumienia sytuacji wybuchu epidemii wraz ze sprawdzonymi źródłami danych.
Inne choroby
Jeśli dodatkowo interesują Was inne choroby i wzmianki o nich – polecam HealthMap. Znajdziecie tam.
Na HealthMapie można przeglądać wiadomości o wybuchu chorób z całego świata. HealthMap wykorzystuje dane z wielu różnych źródeł, w tym wiadomości od organizacji zdrowotnych powołanych do monitorowania globalnych wybuchów epidemii chorób. Jeśli wybierzesz opcję wyszukiwania, możesz od filtrować mapę tak, aby pokazywała tylko globalne wiadomości o Koronawirusie.
Ważne jest, aby pamiętać, że HealthMap nie mapuje potwierdzonych przypadków chorób, ale wiadomości o nich. Dlatego też może być przydatna przy odkrywaniu, jakie środki przeznaczono na walką z chorobami w poszczególnych krajach oraz odkrywać informacje jak zachować się w przypadku wszelkich globalnych wybuchów epidemii pojawiających się na świecie.