Koronawirus na mapach

Koronawirus na mapach

Jeszcze tydzień temu prawie nikt nie słyszał o koronawirusach czy chińskim mieście Wuhan. Pierwsze wzmianki w Google Trends pojawiły się 19 stycznia 2020 r. i od tamtego czasu, w tempie podobnym do ilości zachorowań na 2019-nCoV, rozprzestrzeniają się po świecie. Ale co to ma wspólnego z informacją przestrzenną? O tym w dzisiejszym artykule.

Czym jest koronawirus 2019-nCoV?

Wirus 2019-nCoV to wirus RNA należący do rodziny koronawirusów. Jest siódmym znanym gatunkiem z tej rodziny wirusów powodujący zachorowania u ludzi. Pierwsze odnotowane przypadki zakażeń ludzi tym wirusem miały miejsce pod koniec 2019 w mieście Wuhan w Chińskiej Republice Ludowej. Wirus przenosi się drogą kropelkową i u niektórych chorych wywołuje ciężkie zapalenie płuc. Wirus 2019-nCoV zasadniczo ma kształt kulisty o średnicy 60–140 nm. Otoczony jest wyraźnymi wypustkami nadającymi mu wygląd podobny do korony słonecznej. Po więcej informacji odsyłam do Wikipedii.

Wizualizacja wirusa 2019-nCoV, Domena publiczna

Jak koronawirus rozprzestrzenia się po świecie?

Ponieważ Wuhan jest ważnym węzłem transportu lotniczego w środkowych Chinach, podjęto szereg działań na skalę globalną w celu ograniczenia jego rozprzestrzeniania się na arenie międzynarodowej. Ukierunkowane kontrole na lotniskach pasażerów podróżujących z Wuhan rozpoczęto w Hongkongu i Makau już 1 stycznia. Tajwan, Singapur i Tajlandia rozpoczęły kontrolę pasażerów przybywających w dniu 3 stycznia. W Stanach Zjednoczonych CDC rozpoczęła kontrolę pasażerów podczas lotów bezpośrednich i przesiadkowych z Wuhan w trzech głównych portach lotniczych w dniu 17 stycznia 2020 r. a w dniu 23 stycznia amerykański CDC podniósł poziom alarmowy dla podróżujących do Wuhan w Chinach do najwyższego z trzech poziomów. Dodatkowe kraje znajdujące się na Pacyfiku i w samej Azji kontynentalnej, w tym Malezja, Sri Lanka, Bangladesz i Indie, prowadzą szczegółową kontrolę pasażerów na lotniskach.

Gdzie znajdę aktualną mapę zachorowań na świecie?

W odpowiedzi na trwający stan zagrożenia zdrowia publicznego The Center for Systems Science and Engineering (CSSE) Universytetu Johna Hopkinsa opracowało dedykowany portal  w celu wizualizacji i śledzenia zgłaszanych przypadków w codziennych ramach czasowych. 

Wizualizowane dane są gromadzone z różnych źródeł, w tym WHO , amerykańskiego CDC , ECDC, chińskiego CDC ( CCDC ), NHC  i  DXY

DXY to chińska strona internetowa, która agreguje raporty o sytuacji NHC i lokalnych CCDC w czasie niemal rzeczywistym, dostarczając więcej aktualnych szacunków regionalnych przypadków, niż są w stanie to zrobić organizacje raportujące na poziomie krajowym, i dlatego jest używana do wizualizacji wszystkich przypadków Chin kontynentalnych zgłaszanych w systemie (potwierdzone, podejrzane, wyleczone, zgony). Przypadki w USA (potwierdzone, podejrzane, wyleczone, zgony) są pobierane z amerykańskiego CDC, a wszystkie inne dane dotyczące przypadków w kraju (podejrzani i potwierdzeni) pochodzą z odpowiednich regionalnych departamentów zdrowia. 

Mapa powstała w celu zapewnienie społeczeństwu zrozumienia sytuacji wybuchu epidemii wraz ze sprawdzonymi źródłami danych.

Inne choroby

Jeśli dodatkowo interesują Was inne choroby i wzmianki o nich – polecam HealthMap. Znajdziecie tam.

Na HealthMapie można przeglądać wiadomości o wybuchu chorób z całego świata. HealthMap wykorzystuje dane z wielu różnych źródeł, w tym wiadomości od organizacji zdrowotnych powołanych do monitorowania globalnych wybuchów epidemii chorób. Jeśli wybierzesz opcję wyszukiwania, możesz od filtrować mapę tak, aby pokazywała tylko globalne wiadomości o Koronawirusie.

Ważne jest, aby pamiętać, że HealthMap nie mapuje potwierdzonych przypadków chorób, ale wiadomości o nich. Dlatego też może być przydatna przy odkrywaniu, jakie środki przeznaczono na walką z chorobami w poszczególnych krajach oraz odkrywać informacje jak zachować się w przypadku wszelkich globalnych wybuchów epidemii pojawiających się na świecie.