Pierwsze spotkanie użytkowników QGIS

Pierwsze spotkanie użytkowników QGIS

Stało się. Niemal 100 entuzjastów otwartego oprogramowania GIS z całej Polski spotkało się w jednym miejscu (w Krakowie), aby się poznać i podzielić wiedzą oraz doświadczeniami w zakresie korzystania z ekosystemu stworzonego w ramach projektu QGIS.

Ponad 6 godzin prezentacji w gościnnych murach Międzywydziałowego Centrum Edukacyjno-Badawczego „Działownia” (Politechnika Krakowska) udowodniło, że QGIS stał się dojrzałym produktem, a możliwości jego stosowania ogranicza wyłącznie wyobraźnia użytkowników. Ale po kolei.

Historia i niedaleka przyszłość

Pierwszą sesję wypełniły informacje o historii projektu, jego etapach rozwoju i obszarach w których dotychczasowe użytkowanie QGIS przynosiło najbardziej widowiskowe rezultaty (Robert Szczepanek – główny organizator spotkania). Plany rozwojowe na najbliższą przyszłość, w tym listę nowych funkcjonalności mające się ukazać na dniach wersji 3.2 precyzyjnie nakreślił Borys Jurgiel. Z kolei o tym co sprawia, że popularność QGIS na świecie rośnie opowiedział Michał Drożdż.

Wszystkie trzy prezentacje dość dobitnie pokazały, że „masa krytyczna” projektu została osiągnięta o jego rozwój opiera się na solidnych fundamentach – wypracowywanych latami przez zaangażowaną i aktywną społeczność zainteresowaną jak najszerszą popularyzacją środowiska QGIS.

Duże firmy już się przekonały

Kolejna sesja to kalejdoskop wdrożeń opartych na QGIS w przedsiębiorstwach zarządzających rozbudowaną infrastrukturą. O planowanie i projektowaniu sieci światłowodowych (FTTH) w QGIS opowiadał Jakub Jagiełło (Orange Polska). O podejmowanych próbach wykorzystania QGIS w rozwoju rynku ciepła i efektywności energetycznej w Krakowie mówili Karol Stós i Marcin Bartosik (PGE Energia Ciepła S.A.), zaś o 10 lat doświadczeń w wykorzystaniu QGIS w wodociągach opolskich opowiedział Sebastian Radzimski (Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Sp. z o.o.).

Wnioski? QGIS, głównie ze względu na prostotę, niski próg wejścia finansowego 😉 oraz ze względu na olbrzymie możliwości skalowania coraz śmielej poczyna sobie w dużych przedsiębiorstwach zastępując drogie oprogramowanie komercyjne. Przykłady dobitnie pokazały, że w niedługim czasie może nas czekać spora rewolucja na rynku GIS w obszarze zarządzania infrastrukturą.

Ogranicza nas wyobraźnia

Kolejne dwie sesje to przegląd wdrożeń i sposobów użycia ekosystemu QGIS. Było i technicznie i praktycznie. Opisy studiów przypadku, przeglądy możliwości, obszary zastosowań aplikacji, metody automatyzujące procesy wytwórcze map – długo by o tym opowiadać. Zainteresowanych szczegółami odsyłam na stronę wydarzenia – tam też niebawem mają się pojawić prezentacje w wersji elektronicznej.

Reasumując

Kto był powinien wyjść z głową pełną inspiracji i może trochę górnolotnie, ale poczuciem przynależności do ciekawej społeczności ludzi zainteresowanych aktywnym rozwiązywaniem problemów współczesnego świata. Kto nie był – niech żałuje i wypatruje kolejnej okazji spotkania – bo ta, mam nadzieje, pojawi się już w przyszłym roku.

Organizatorami wydarzenia byli: QGIS Polska, Polska grupa użytkowników QGIS, Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej, Studenckie Koło Naukowe Hydrogeomatyki „Szuwarek”.

fot.: Marcin Sołoguba