Białostockie okręgi na Dzień Liczby Pi

Białostockie okręgi na Dzień Liczby Pi

Wczoraj, 14 marca 2018 r., po raz trzydziesty pierwszy świętowano na świecie Dzień Liczby Pi. Związek liczby Pi i koła jest niepodważalny, podobnie jak moje zainteresowanie mapami, stąd postanowiłem połączyć jedno z drugim i przeszukać ortofotomapy w poszukiwaniu najciekawszych obiektów na planie koła na terenie miasta, w którym się urodziłem – Białegostoku.

Tytułem wstępu

Na początku przyznam się do czegoś – do poszukiwań zainspirował mnie wpis Pi Day on Planet Earth na stronie MapsMania. Znalazł się tam ciekawy wpis na temat miejsc, których kształt bezsprzecznie kojarzy się z kołem – idąc więc tą drogą postanowiłem poszukać podobnych obiektów w moim rodzinnym mieście. I co się okazało? Białystok uwielbia koła: ronda, ścieżki, wzory na deptakach – zobaczcie zresztą sami.

Białostockie okręgi

Nie wiem z czego to wynika, ale Białystok ma nadzwyczaj dużo obiektów wybudowanych na planie koła. Zapraszam więc na wycieczkę po stolicy województwa podlaskiego.

Rynek Kościuszki z „wędrującą” fontanną

Spodki Dożynkowe – więcej o pamiątkach ze słusznie minionej epoki

Podwójne rondo przed pałacem Branickich

Opera i Filharmonia Podlaska

Pomnik żołnierzy 42 Pułku Piechoty w parku Konstytucji 3 Maja

Plac centralny Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku

Oczywiście powyższa lista nawet w najmniejszym stopniu nie wyczerpuje tematu. Jeśli macie więc jakieś swoje typy zapraszam do ich zgłaszania w komentarzach.

Czym jest Dzień Liczby Pi?

Kończąc warto wspomnieć czym jest i skąd wziął się Dzień Liczby Pi. Cytując za niezawodną Wikipedią jest to:

święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych (lokalnie w Polsce). Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi , jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.

Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa. […]

Ze względu na inny sposób zapisu daty w Europie, święto to nie jest zbytnio popularne na tym kontynencie.

Aby poznać szczegóły historii święta odsyłam na stronę Exploratorium w San Francisco.