QGIS 3.0 dostępny do pobrania

QGIS 3.0 dostępny do pobrania

No i wreszcie się doczekaliśmy. QGIS w wersji 3.0 Girona ujrzał światło dzienne i można go pobierać i instalować na swoich komputerach. W porównaniu do poprzedniej gałęzi wydawniczej QGIS 2.x, pod maską popularnego tej popularnej aplikacji GIS zaszły poważne zmiany.

Co się zmieniło?

Zacznijmy od tego, że aplikacji została przepisana w zakresie współpracy z Python’em w wersji 3 oraz bibliotekami Qt 5, dzięki czemu zyskaliśmy znacznie szybszą  i dużo elastyczniejszą aplikację. Wśród największych nowości pojawiło się w pełni zintegrowane środowisko 3D, nowe narzędzia edycyjne, elastyczną multi-wyszukiwarkę, narzędzia grupowania obiektów, nowe narzedzie raportowania oraz setki innych poprawek, ulepszeń i nowych narzędzi. Opisywanie tego dobrodziejstwa zajęło by pewnie kilka oddzielnych artykułów – odsyłam więc do tych, którzy zmierzyli się już z tym tematem:

Skąd pobrać aplikację?

QGIS 3.0. jak zwykle dostępny jest do pobrania z oficjalnej strony projektu. Warto jednak pamiętać że wersja 3.0 posiada w tej chwili status „wersji wczesnej”.

Do codziennej stabilnej pracy nadal rekomendowaną wersją jest najnowsze wydanie LTR w wersji 2.18. Stabilne wydanie trójki (3.2.) planowane jest na czerwiec 2018 r.

Aplikacja jak zwykle dostępna jest na następujące systemy operacyjne: 32- i 64-bitowy Windows, Mac dla OS X Mavericks (10.9), Mountain Lion (10.8) i Lion (10.7), pakiety binarne (rpm i deb) lub repozytoria oprogramowania dla systemów Linux (Debian/Ubuntu, Fedora, openSUSE, RHEL, CentOS, Scientific Linux, Mandriva, Slackware, ArchLinux), a także na system BSD.

Chcesz pomóc?

QGIS to ciągle rozwijana społeczność i środowisko. Możesz wspierać rozwój QGIS, angażując się w społeczność lub przekazując darowiznę zespołowi. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie projektu.