Wysyp geo-kursów

Tegoroczne przedwiośnie obfituje w szkolenia i pozwala na uzupełnienie wiedzy w zakresie GIS. Zapraszam na przegląd darmowych kursów dostępnych w internetowych platformach szkoleniowych.

ESRI MOOC

Wprowadzenie do technologii geoprzestrzennych z wykorzystaniem QGIS

Kurs Introduction to Geospatial Technology Using QGIS ma na celu wprowadzenie w tematykę systemów informacji geograficznej. Celem kursu jest nauczenie podstaw GIS oraz budowy mapy cyfrowe z wykorzystaniem oprogramowania open source.

Kurs przybliża idee GIS, kartografii, teledetekcji oraz analiz przestrzennych poprzez serię wykładów i ćwiczeń praktycznych. Treść kursu opiera się na modelu kompetencyjnym z zakresu technologii geoprzestrzennych opracowanym przez Amerykański Departament Pracy. Pomimo, że kurs się zaczął nadal można do niego dołączyć.

Czas szkolenia: 23 lutego – 27 marca 2015 r., język kursu: angielski, dostarczenie treści: Delmar College, platforma kursu: Canvas Network

Osiągnij sukces z analizami przestrzennymi

Kurs Go Places with Spatial Analysis realizowany w modelu Masowego Otwartego Kursu Internetowego (ang.: MOOC) przeznaczony jest dla osób, które posiadają wiedzę na temat analizy danych i chcą ją poszerzyć o możliwości analizy danych przestrzennych. Szkolenie opiera się na platformie ArcGIS Online i składa się z praktycznych ćwiczeń, krótkich wykładów wideo, quizów oraz analizy studiów przypadków i dyskusji z innymi uczestnikami.

Czas szkolenia: 4 marca – 15 kwietnia 2015 r., język kursu: angielski, dostarczenie treści: ESRI, platforma kursu: ESRI

Mapy i rewolucja geoprzestrzenna

Kurs „Maps and the Geospatial Revolution” realizowany w modelu MOOC pokazuje jak rozwój technologii GIS i metod analitycznych wpływa na naszą egzystencję i sposób rozwiązywania problemów. Kurs pokazuje bardzo ciekawe podejście do procesu tworzenia map, analizowania zjawisk w oparciu o dane przestrzenne, a także pokazuje praktyczne aspekty zbierania, przetwarzania oraz wizualizacji danych.

Jest to kolejna edycja kursu, realizowanego od dwóch lat. Osobiście polecam – program szkoleniowy miałem okazję ukończyć w 2013 r. i do dziś korzystam z wiedzy zdobytej podczas nauki.

Czas szkolenia: 25 marca – 5 maja 2015 r., język kursu: angielski, dostarczenie treści: Penn State University, platforma kursu: Coursera

Geodesign: zmień swój świat

Kurs Geodesign: Change Your World realizowany w modelu MOOC jest próbą odpowiedzi na pytanie w jaki sposób połączyć naukę i kreatywność, po to by móc wizualizować zjawiska mające swe odniesienie w przestrzeni w celu lepszego podejmowania decyzji.

Kurs wprowadza uczestnika do podstawowych pojęć związanych geodesign’em i na przykładach pokazuje, w jaki sposób praktyczne zastosowanie technologii przestrzennych pomogło rozwiązać problemy zarówno techniczne jak i społeczne.

Czas szkolenia: 8 lipca – 19 sierpnia 2015 r., język kursu: angielski, dostarczenie treści: Penn State University, platforma kursu: Coursera